Zdeněk Košvanec (profesor Jiráskova gymnázia v Náchodě) a Jiří Tuček (náchodský podnikatel s bytovým textilem) objeli za 18 dní Českou republiku. Od 20. července do 6. srpna 2002 urazili na svých kolech úctyhodných 2045 km.


Průměrná denní délka etapy byla 114 kilometrů a celkový strávený čas na kole činil 114 hodin a 21 minut. Cestou projeli pěti státy, třiatřiceti okresy a deseti kraji naší republiky. Postupně stanuli na nejsevernějším, nejzápadnějším, nejjižnějším a nejvýchodnějším místě naší vlasti.

Nejvyšším místem cesty se stal Praděd (1491 m), vyjeli i na vrcholy Klínovce (1244 m), Velké Deštné (1115 m) a Děčínského Sněžníku (723 m). Nejdelší etapa měřila 151 kilometrů, nejkratší 64 km. Přibližně jedna čtvrtina trasy vedla po území sousedních zemí (přes státní hranice přejeli oba cyklisté "jen" šestadvacetkrát) a zhruba stejně tolik ujeli po šotolinových cestách, stezkách i ve volném terénu. Zvláštní kategorií cest byly tzv. "poplachovky", dědictví z dob železné opony, které jim v pohraničí výborně posloužily.....

Kromě desítek fotografií a diapozitivů si z cesty odnesli především krásné zážitky, k nimž jednoznačně patří bivaky ve volné přírodě, svítání na Pradědu a neplánovaná, ale o to příjemnější setkání se stejně naladěnými lidmi, kteří alespoň v myšlenkách pokračovali s nimi.


Podrobnější informace o průběhu jejich cesty naleznete v sekci DENÍK.